AIDS 2024НовостиПроекты

VirusOFF: Гуманітарна підтримка як стимул для ВІЛ-профілактики та лікування під час війни

Міжнародна конференція зі СНІДу – AIDS 2024 стала майданчиком для обговорення безлічі важливих питань, пов’язаних із ВІЛ/СНІДом, особливо в умовах надзвичайних ситуацій. Однією з таких цікавих сесій у глобальному селі AIDS2024 стала сесія від платформи VirusOFF «Вплив гуманітарної підтримки на мотивацію звернення представників ключових груп до програм профілактики та лікування ВІЛ під час війни». Учасниками цієї сесії виступили представники самої регіональної платформи, а також Фундація «HelpNowHub» (Польща), Естонська мережа людей, які живуть з ВІЛ (EHPV), та “BaltHUB — мережа допомоги біженцям у північних і балтійських країнах”.

З початком широкомасштабної війни в Україні у лютому 2022 року представники ключових груп, такі як люди, які вживають ін’єкційні наркотики, секс-працівники, люди, які живуть з ВІЛ, ЛГБТІК+ спільнота опинилися в надзвичайно складних умовах. У таких критичних умовах регіональна платформа VirusOFF за підтримки ViiV HealthCare Positive Action організувала комплексну гуманітарну допомогу цим спільнотам в Україні, забезпечуючи їх доступом до їжі, ліків, засобів гігієни, одягу та підтримки для релокації.

«Наш проєкт мав кілька ключових особливостей» — ділиться Оксана Доброскок, програмна координаторка, VirusOFF та спікерка сесії. 

«Насамперед, це участь самих представників спільнот — послуги надавалися саме ними, що сприяло швидкому налагодженню комунікації та адресної допомоги.  Надавалася не тільки медична, а й соціальна підтримка, включно з їжею, ліками, засобами гігієни, одягом і допомогою в релокації. Також, люди, які отримали підтримку, частіше починали довіряти організаціям, що надають ці послуги, і були більш вмотивовані проходити тестування на ВІЛ, отримувати антиретровірусну терапію і користуватися консультаціями соціальних працівників, психологів та юристів.”

Оксана Доброскок підкреслює, “Гуманітарна допомога може і повинна бути інтегрована в програми профілактики та лікування ВІЛ, особливо в кризових ситуаціях. Представники ключових груп, які перебувають в умовах війни, потребують комплексної підтримки, що охоплює не тільки медичні, а й соціальні аспекти. Організації, що займаються гуманітарною допомогою, повинні активно співпрацювати з медико-соціальними службами, щоб забезпечити доступність і привабливість цих послуг для тих, хто їх потребує.»

Проєкт, який VirusOFF почав реалізовувати у квітні 2022 року за допомогою ViiV HealthCare Positive Action і який вже охопив близько 2000 людей, демонструє прямий зв’язок між отриманням гуманітарної допомоги та підвищеною мотивацією представників ключових груп звертатися до програм профілактики та лікування ВІЛ.

Лише за останні два місяці було охоплено 146 осіб, з яких 71 особа отримала додаткову допомогу, що становить 48,6% від загального числа первинних клієнтів. Ці дані показують, що гуманітарна допомога не тільки задовольняє базові потреби людей в умовах війни, а й стає потужним каталізатором для звернення до медичних і соціальних послуг.

На сесії також було представлено відео, підготовлене самими активістами/-ками, хто був залучений до реалізації проєкту.

Гуманітарна підтримка відіграє критичну роль у залученні представників ключових груп до медико-соціальних послуг, що є особливо важливим в умовах війни, коли звичайні механізми підтримки можуть бути зруйновані або недоступні. І комплексний підхід, де гуманітарна допомога слугує не лише засобом виживання, а й мотивуючим фактором для звернення до медичної та соціальної допомоги, є критично важливим. На цьому наголосила під час своєї презентації і спікерка сесії — Наталія Тюнягіна, членкиня правління Фундації «HelpNowHub», сервісу, що надає допомогу українським мігрантам із ключових груп.

«У Польщі зараз відсутні соціальні виплати для українських біженців або інші види матеріальної підтримки від держави. З 1 липня 2024 року скасовано надбавку для громадян і організацій, що надають житло біженцям, і всі зобов’язані платити за проживання в місцях масового розміщення. Втрата доступу до субсидованого житла та можливості покрити базові потреби значно вплине на громадян України з вразливих груп та інших мігрантів, що несе ризики переривання лікування (витрати на транспорт до клінік, доступних лише у великих містах, АРТ для дітей доступний лише у 3 клініках країни), доступ до аналізів, неможливість отримати безоплатну постконтактну профілактику та профілактичне лікування — лише за рецептом лікаря та за плату в розмірі 100-200 євро на місяць. Доступ і можливості для гуманітарної та фінансової підтримки можуть допомогти біженцям, відкриваючи нові можливості для інтеграції в приймаючій країні.”

“Фундації HelpNowPL вдалося торік закрити базові потреби тих, хто до нас звернувся по допомогу, а також, мобілізувати спільноту і навчити 20 добровільних консультантів із числа ключових груп, запровадити офлайн/онлайн групи самодопомоги, реалізувати кілька мініпроєктів і розвинути волонтерську мережу підтримки. І хоч наразі ми працюємо на волонтерських засадах, HelpNowPL продовжує консультування та підтримку для спільнот. Ми робимо все, щоб екстрену відповідь на наявні виклики перетворити на сталий сервіс.»

Лацин Алієв, голова Естонської мережі людей, які живуть з ВІЛ (EHPV), поділився досвідом роботи EHPV в Естонії, зокрема щодо надання інтегрованих послуг для біженців. Лацин поділився найкращими практиками EHPV з надання роботи клієнтам-мігрантам та позитивними результатами такої залученості. Голова EHPV також розповів про роботу BaltHUB — мережевого регіонального об’єднання організацій спільнот ЛЖВ та ключових груп у Північних і Балтійських країнах. BaltHUB об’єднує організації Норвегії, Фінляндії, Естонії, Латвії, Литви, Польщі та України та надає інформаційну підтримку мігрантам і біженцям про існуючі та доступні послуги у цих країнах.

«Гуманітарна допомога — це не лише підтримка у важкі часи, але й можливість для людей побачити перспективу та здобути впевненість у майбутньому. Наші зусилля в рамках BaltHUB спрямовані на те, щоб кожна людина, навіть в умовах війни, відчувала турботу та підтримку, що мотивує їх звертатися до життєво важливих медико-соціальних послуг.» — підкреслив Лацин Алієв, голова Естонської мережі людей, які живуть з ВІЛ (EHPV), представник BaltHUB.

Дізнайтеся більше про Східну Європу та Центральну Азію на AIDS 2024, відвідавши: aids2024.virusoff.info

Дивіться відео з заходу та багато іншого на наших сторінках у соціальних мережах. Підписуйтеся!

Instagram – Virus off
Facebook – Virus Off